Gąski Latarnia morska w Gąskach

Gąski to typowa mała miejscowość wypoczynkowa nad morzem – poza sezonem niewielka wioska, w sezonie ulubione miejsce na urlop dla wielu osób. Ze względów sentymentalnych nie mogę o niej nie napisać na blogu. Dawno, dawno temu (ale dokładniej nie powiem kiedy 😉 ) wielokrotnie bywałam tam latem.

Gdzie znajdziemy Gąski?

W województwie zachodniopomorskim, mniej-więcej pośrodku pomiędzy Mielnem a Ustroniem Morskim. Dostaniemy się tam samochodem lub autobusem, drogą nr 11 jadąc w kierunku na północny – zachód od Koszalina, a następnie zjeżdżając w stronę Sarbinowa i Gąsek. To będzie ok. 20 km.

Dla kogo?

Gąski polecałabym zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom lubiącym mniej zatłoczone miejsca. Znajdziecie tam wiele zróżnicowanych ośrodków wypoczynkowych – domki campingowe, pensjonaty oraz neoklasycystyczny pałac oddalony od morza o ok. 1 km.
Niewątpliwym atutem Gąsek jest piękna, szeroka, czysta piaszczysta plaża zachęcająca do leżakowania, kąpieli i spacerów wzdłuż Bałtyku.
Znajdziecie tam również bazę gastronomiczną, choć nie jest ona tak rozbudowana jak w wielu innych bardziej skomercjalizowanych miejscowościach. Nam jednak wystarczyła.

Atrakcje Gąsek i okolicy

Gąski przyciągają nie tylko piękną plażą i względnym spokojem. Warto wybrać się tam także (jeśli nie na kilka dni, to chociaż na chwilę), żeby zwiedzić latarnię morską, a właściwie zespół latarni morskiej. Został on wybudowany w latach 1876–77 i obejmuje prawie 50-metrową latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur. Na górze znajduje się taras widokowy i chyba nie muszę dodawać, że rozpościera się z niego wspaniały widok na okolicę. Ale zanim będziecie mogli go podziwiać, należy pozbyć się trochę kalorii wchodząc po 190 schodach 🙂 Oczywiście windy brak 🙂 Ciekawostką jest, że żarówka w latarni ma 1500 W.

Jeśli lubicie spędzać urlop aktywnie, zapewne zachętą będzie dla Was informacja, że przez Gąski biegną trzy szlaki turystyczne: Szlak Nadmorski, EV10 – Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku oraz Szlak Rowerowy Pałacowy. Wszystkie te szlaki krzyżują się w pobliżu latarni morskiej.
Osobom lubiącym długie spacery wzdłuż plaży polecam Sarbinowo, oddalone o ok. 3 km. Nieco dalej znajduje się Mielno, Ustronie Morskie, Koszalin i Kołobrzeg, ale w razie gorszej pogody lub znudzenia opalaniem wycieczki są niezłą alternatywą.

A teraz tradycyjnie podsumujmy:

Sposób zwiedzania: wejście do latarni jest płatne. Jeśli wchodzicie z małymi dziećmi, należy je przypilnować na wąskich, krętych schodach, na których ludzie wchodzący i schodzący  mijają się. Jeśli wnosicie je na rękach – gratuluję kondycji 🙂
Stopień trudności: przeciętnie sprawna osoba nie powinna mieć problemów z wejściem. Zdarzało mi się tam wbiegać, więc też dacie radę. Osobom mającym silny lęk wysokości nie polecam.
Wejście płatne: tak.
Lokalizacja GPS: 54.2428239,15.8705573
Ciekawe miejsca w pobliżu: Sarbinowo (ok. 3 km), Mielno (ok. 13,5 km), Ustronie Morskie (ok. 11,5 km), Koszalin (23 km) i Kołobrzeg (23 km).

A na koniec jeszcze kilka fotek:

Latarnia morska

Latarnia morska

Przy latarni - Gąski

Przy latarni – Gąski

 

 

 

 

 

 

 

 

Plaża

Plaża

Na plaży

Na plaży

Plaża w Gąskach

Plaża w Gąskach

Zachód słońca

Zachód słońca

Zachód słońca nad morzem

Zachód słońca nad morzem

Zachód nad Bałtykiem

Zachód nad Bałtykiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *