Ślęża

      Brak komentarzy do Ślęża

Dziś proponuję Wam na weekend wycieczkę na Ślężę.

Ślęża to najwyższy szczyt na Przedgórzu Sudeckim w Masywie Ślęży. Jej wysokość wynosi 717,5 m n.p.m. Wydawałoby się, że to niewiele, ale ze względu na położenie wśród rozległych równin, jest doskonale widoczna z dużych odległości i wydaje się dużo wyższa – wysokość względna wynosi ponad 500 m. Miłośników wyzwań na pewno zainteresuje fakt, że Ślęża należy do Korony Gór Polski. A jeśli macie ochotę na bardziej lokalne zdobycze, to wiedzcie, że należy także do Korony Sudetów Polskich i Korony Sudetów. Koronę Świata trudno zdobyć, ale może warto wybrać się na wędrówkę po rodzimych „koronach”? 🙂

Gdzie znajdziemy Ślężę? Na Dolnym Śląsku, w Ślężańskim Parku Krajobrazowym, ok. 30 km od granic Wrocławia na południowy zachód, jadąc drogą krajową nr 35 lub 8, z których należy zjechać w stronę Sobótki. W samym Parku jest wyznaczonych kilka szlaków. Moim zdaniem najlepiej wchodzi się na nią od strony Sobótki, ewentualnie Sulistrowiczek (w których znajdziemy też uroczą kapliczkę pw. Matki Bożej Dobrej Rady).
Dojeżdżając samochodem od strony Sulistrowiczek, auto możecie zostawić na parkingu przed tą właśnie kapliczką lub wzdłuż drogi. Jadąc od strony Sobótki, macie do dyspozycji spory parking pod górą, płatny 6 zł za cały dzień (tyle przynajmniej kosztował w czerwcu 2016 r.). Możecie też dojechać wyżej i zatrzymać się przed parkiem linowym, ale tam miejsca jest nie za dużo i przy większej ilości turystów istnieje ryzyko, że będziecie musieli z powrotem zjechać na dół.

Ślęża przez wieki odgrywała ważną rolę w życiu zamieszkujących te tereny ludów. O jej znaczeniu świadczy choćby fakt, że nazwa plenienia Ślężan jest związana właśnie z nazwą tej góry (choć także rzeki Ślęzy), a od ich nazwy z kolei wywodzi się nazwa Śląsk. Ślęża była najważniejszym sanktuarium tych ludów. Była poświęcona bóstwom solarnym, stąd znajdziemy tam rzeźby i oznaczenia z okresu prehistorycznego, nawiązujące do tego kultu. Niestety z niezrozumiałych dla mnie względów bardziej podkreśla się znaczenie Ślęży dla chrześcijaństwa akcentując historyczne wzmianki o tym szczycie (kościół, zamek) niż prehistoryczne i nie pozwalając choćby ustawiać tam rzeźb nawiązujących do wcześniejszego okresu w dziejach. Dziwne, bo Grecy, Włosi, Egipcjanie i inne ludy potrafią być dumni ze swojej przedchrześcijańskiej religii, a u nas często jest uważana za coś jeśli nie zakazanego, to przynajmniej niewskazanego do eksponowania.

A wracając do „łazikowania”. Na Ślężę prowadzi kilka szlaków zarówno pieszych, jak i rowerowych, o różnym stopniu trudności. Do Domu Turysty PTTK, który znajduje się na szczycie, jest dowożone zaopatrzenie, więc możecie trafić na szczyt dłuższą, acz łagodną leśną drogą; możecie też wybrać jeden z kilku szlaków pieszych, mniej lub bardziej łagodnych. Jeden z nich – rozpoczynający się koło schroniska pod górą, od strony Sobótki, prowadzący przez Wieżycę (jeden ze szczytów w masywie) to dość duże wyzwanie dla osób przyzwyczajonych do „osiadłego” tryb życia, gdyż jest stromy i kamienisty, więc warto pamiętać o odpowiednim obuwiu. Moim zdaniem jest jednak najfajniejszy. Na Wieżycy znajduje się 15-metrowa wieża z początków XX wieku z punktem widokowym otwartym w weekendy.

Na terenie Parku Krajobrazowego znajdziecie kilka rzeźb z okresu sprzed chrystianizacji, na szczycie Ślęży: XIX-wieczny kościół, ruiny zamku piastowskiego z XII w. oraz Dom Turysty PTTK, punkt widokowy na Wieżycy, a także rezerwat archeologiczny. Przed wejściem do Parku od strony Sobótki jest też schronisko, punkty gastronomiczne oraz park linowy.

Ślężański Park Krajobrazowy to również największy kompleks leśny w tych okolicach, ponieważ na rozległych równinach królują przede wszystkim pola. Znajdziemy tam potężne głazy, piękne drzewa i inne rośliny, a w sezonie także grzyby 🙂 Z góry rozciąga się wspaniały widok na równinną okolicę. Ten Park to doskonały pomysł na spędzenie przyjemnego, aktywnego dnia. Można się tam wybrać nie tylko w długi weekend, ale także w tradycyjny.

A teraz małe podsumowanie:
Sposób zwiedzania: turystyka na świeżym powietrzu,
Stopień trudności: zaliczę podejście do łatwych, ze względu na dużą ilość szlaków, choć niektóre mogą okazać się męczące; ze względu na występujące na większości szlaków kamienie należy odpowiednio dobrać obuwie,
Wejście płatne: nie
Lokalizacja: GPS: 50.8916592 x16.7417445
Ciekawe miejsca w pobliżu: Wrocław (ok. 30 km), Świdnica (ok. 20 km), Niemcza (ok. 25 km), Park Krajobrazowy Gór Sowich (ok. 40 km), Wałbrzych (ok. 40 km).

A na koniec oczywiście kilka fotek:

Masyw Ślęży

Masyw Ślęży

Widok ze Ślęży

Widok ze Ślęży

Ścieżka dydaktyczna na Ślężę

Ścieżka dydaktyczna na Ślężę

Wieża widokowa na Wieżycy

Wieża widokowa na Wieżycy

Ślężański Park Krajobrazowy

Ślężański Park Krajobrazowy

Szlak na Wieżycę

Szlak na Wieżycę

Wejście na Ślężę

Wejście na Ślężę

Wejście na Ślężę

Wejście na Ślężę

Kościół na Ślęży

Kościół na Ślęży

Rzeźba niedźwiedzia na Ślęży

Rzeźba niedźwiedzia na Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Dom Turysty PTTK na Ślęży

Schronisko pod Ślężą

Schronisko pod Ślężą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *