Gąski to typowa mała miejscowość wypoczynkowa nad morzem – poza sezonem niewielka wioska, w sezonie ulubione miejsce na urlop dla wielu osób. Ze względów sentymentalnych nie mogę o niej nie napisać na blogu. Dawno, dawno temu (ale dokładniej nie powiem kiedy 😉 ) wielokrotnie bywałam tam latem.
Gdzie znajdziemy Gąski?
W województwie zachodniopomorskim, mniej-więcej pośrodku pomiędzy Mielnem a Ustroniem Morskim. Dostaniemy się tam samochodem lub autobusem, drogą nr 11 jadąc w kierunku na północny – zachód od Koszalina, a następnie zjeżdżając w stronę Sarbinowa i Gąsek. To będzie ok. 20 km.
Dla kogo?
Gąski polecałabym zwłaszcza rodzinom z małymi dziećmi oraz osobom lubiącym mniej zatłoczone miejsca. Znajdziecie tam wiele zróżnicowanych ośrodków wypoczynkowych – domki campingowe, pensjonaty oraz neoklasycystyczny pałac oddalony od morza o ok. 1 km.
Niewątpliwym atutem Gąsek jest piękna, szeroka, czysta piaszczysta plaża zachęcająca do leżakowania, kąpieli i spacerów wzdłuż Bałtyku.
Znajdziecie tam również bazę gastronomiczną, choć nie jest ona tak rozbudowana jak w wielu innych bardziej skomercjalizowanych miejscowościach. Nam jednak wystarczyła.
Atrakcje Gąsek i okolicy
Gąski przyciągają nie tylko piękną plażą i względnym spokojem. Warto wybrać się tam także (jeśli nie na kilka dni, to chociaż na chwilę), żeby zwiedzić latarnię morską, a właściwie zespół latarni morskiej. Został on wybudowany w latach 1876–77 i obejmuje prawie 50-metrową latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur. Na górze znajduje się taras widokowy i chyba nie muszę dodawać, że rozpościera się z niego wspaniały widok na okolicę. Ale zanim będziecie mogli go podziwiać, należy pozbyć się trochę kalorii wchodząc po 190 schodach 🙂 Oczywiście windy brak 🙂 Ciekawostką jest, że żarówka w latarni ma 1500 W.
Jeśli lubicie spędzać urlop aktywnie, zapewne zachętą będzie dla Was informacja, że przez Gąski biegną trzy szlaki turystyczne: Szlak Nadmorski, EV10 – Szlak Rowerowy Wokół Bałtyku oraz Szlak Rowerowy Pałacowy. Wszystkie te szlaki krzyżują się w pobliżu latarni morskiej.
Osobom lubiącym długie spacery wzdłuż plaży polecam Sarbinowo, oddalone o ok. 3 km. Nieco dalej znajduje się Mielno, Ustronie Morskie, Koszalin i Kołobrzeg, ale w razie gorszej pogody lub znudzenia opalaniem wycieczki są niezłą alternatywą.
A teraz tradycyjnie podsumujmy:
Sposób zwiedzania: wejście do latarni jest płatne. Jeśli wchodzicie z małymi dziećmi, należy je przypilnować na wąskich, krętych schodach, na których ludzie wchodzący i schodzący mijają się. Jeśli wnosicie je na rękach – gratuluję kondycji 🙂
Stopień trudności: przeciętnie sprawna osoba nie powinna mieć problemów z wejściem. Zdarzało mi się tam wbiegać, więc też dacie radę. Osobom mającym silny lęk wysokości nie polecam.
Wejście płatne: tak.
Lokalizacja GPS: 54.2428239,15.8705573
Ciekawe miejsca w pobliżu: Sarbinowo (ok. 3 km), Mielno (ok. 13,5 km), Ustronie Morskie (ok. 11,5 km), Koszalin (23 km) i Kołobrzeg (23 km).
A na koniec jeszcze kilka fotek: