Zamek krzyżacki w Malborku

      Brak komentarzy do Zamek krzyżacki w Malborku

Malbork to niewielkie miasteczko położone w województwie pomorskim nad rzeką Nogat. Ze względu jednak na jego historię oraz znajdujące się tam zabytki, nietaktem jest zakończenie na tym wypowiedzi. A więc rozwinę temat.

Na początek będzie tradycyjnie trochę o położeniu na mapie.
Jak już pisałam Malbork leży w województwie pomorskim. Dojedziemy do niego drogą krajową nr 55 biegnącą z południa na północ kraju, lub drogą krajową nr 22 (wschód – zachód). Możemy „zahaczyć” o niego jadąc nad morze, wracając znad niego lub wybrać się tam jako w miejsce docelowe, zwłaszcza w czasie festynów. Do Malborka dojedziemy samochodem, autobusem lub pociągiem.

Jeśli darujemy sobie czasy prehistoryczne i najwcześniejszą historię tych terenów, to zostanie nam wiedza, że mniej więcej w latach 1274-1280 nad Nogatem Krzyżacy zaczęli budować zamek. Był on od początku mocno ufortyfikowany. Nazwali go Marienburg (gród Marii) na cześć patronki Zakonu.

Niedługo po rozpoczęciu budowy, bo już w 1286 r., na południe od zamku lokowano Stare Miasto, którego mury połączono z murem obronnym zamku. Sto lat później po wschodniej stronie założono Nowe Miasto. Całość zabudowy w latach 1626–1635 otoczono wałem fortecznym.

O historycznym znaczeniu Malborka świadczy fakt, iż w latach 1309–1457 był siedzibą wielkiego mistrza zakonu i stolicą państwa krzyżackiego, która to stolica została nota bene przeniesiona tam z Wenecji. W 1457 r. zamek kupił Kazimierz Jagiellończyk… Zapłacił za niego 190 tysięcy florenów (ok. 660 kg złota). Do 1772 r. – kiedy to Polska utraciła te tereny na rzecz Prus w wyniku I rozbioru – była to jedna z rezydencji królów polskich.

Główną atrakcją turystyczną Malborka jest oczywiście ów zamek, leżący na Szlaku Zamków Gotyckich. Jest to zresztą największy gotycki zamek na świecie. Pomimo jego dewastacji pod koniec XVIII wieku i ogromnych zniszczeń w czasie II wojny światowej, gdy został zburzony w ok. 50 procentach, udało się go odbudować. W 1997 r. został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

W Mapce Google’a wyświetlanej przy wynikach dotyczących zamku, widnieje informacja, że „Ludzie spędzają tu zazwyczaj do 30 min.” Nie wierzcie w to. Na zwiedzanie z przewodnikiem (nie pamiętam, czy można wejść bez niego, bo nastawiliśmy się od razu na taką formę zwiedzania) należy przeznaczyć z 3-4 godziny. I biorąc pod uwagę gabaryty zamku oraz znajdujące się tam wystawy, nie jest to wcale długo.

Zamek spodoba się nie tylko wielbicielom historii. Jest to po prostu kawał świetnie zaprojektowanych i wykonanych prac architektonicznych. W zamku zastosowano wiele nowatorskich – jak na tamte czasy – rozwiązań np. podłogowy system ogrzewania wielkiego refektarza, akustyka sali umożliwiająca podsłuchiwanie gości oraz „pułapka” na niechcianych gości 😉 Także miłośnicy bursztynów będą zadowoleni mogąc podziwiać jedną z największych na świecie kolekcji bursztynów i wyrobów z bursztynów. Wielbiciele militariów będą z kolei mogli obejrzeć imponującą wystawę broni orientalnej.

Od niedawna na zamku w Malborku można podziwiać także inne średniowieczne cudo – zrekonstruowaną (w 60 procentach z oryginalnych części) 8-metrową figurę Madonny z Dzieciątkiem z 1340 r. Wówczas była największą średniowieczną rzeźbą w Europie. Z tego powodu nazywano ją Kolosem z Malborka.

O samym zamku można napisać wiele. Tylko po co? Tam po prostu trzeba pojechać, obejrzeć, posłuchać, wczuć się w historię tego miejsca.
A jak wystarczy Wam czasu na spacer po mieście, to proponuję zobaczyć jeszcze m.in.:
gotycki ratusz wybudowany w latach 1365–1380, w którego wieżyczce znajduje się stareńki, bo odlany w 1407 r., dzwon;
–  resztki murów obronnych miasta wraz z zachowanymi bramami (Mariacką i Garncarską) oraz basztą (Maślankową),
Górny Młyn (Piekarski) zbudowany w 1400 roku.

Można się też wybrać na rejs wycieczkowy po Nogacie, albo wyskoczyć z dziećmi do parku linowego lub też do parku dinozaurów 🙂

A teraz tradycyjnie podsumujmy:

Sposób zwiedzania: spacerek 🙂
Stopień trudności: oczywiście łatwe, nawet starsze osoby znajdą na zamku wiele miejsc, w których można usiąść i odpocząć.
Wejście płatne: tak.
Lokalizacja GPS: 54.0397516,19.0280145
Ciekawe miejsca w pobliżu: Elbląg (ok. 30 km), Gdańsk (ok. 60 km).

A na koniec jeszcze kilka fotek:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *