Lidzbark Warmiński – atrakcje, turystyka, zwiedzanie

Mówi się, że Warmia i Mazury to Kraina Tysiąca Jezior i dla nich właśnie ściągają tu ludzie z całego kraju. To prawda, ale dla mnie jest to również „Kraina Tysiąca Interesujących Miejsc” i nie byłabym sobą, gdybym wyjeżdżając tam, ograniczyła się tylko do pływania w lub po jeziorach. Będąc na jednej z takich wycieczek trafiłam do Lidzbarka Warmińskiego. I powiem Wam: warto było.

Zacznijmy od tego jak tam dojechać. Lidzbark Warmiński leży prawie 50 km na północ jadąc od Olsztyna przez Dobre Miasto, w stronę Kaliningradu. Jest pięknie położony w widłach rzek Łyny i Symsarny.

Miłośnicy historii wiedzą, że o atrakcyjności danego miasta świadczy długość jego istnienia oraz znaczenie, jakie pełniło w przeszłości. W tym kontekście Lidzbark jest perełką i chociaż ta perełka została w ogromnym stopniu zniszczona przez Armię Czerwoną (jak zresztą chyba wszystkie miasta w dawnych Prusach Wschodnich), to jednak wiele zabytków udało się uratować i zrekonstruować. Zresztą przez stulecia nazywany był Perłą Warmii.

Może trudno dziś w to uwierzyć, ale Lidzbark Warmiński był stolicą Warmii przez pięć wieków, począwszy od 1350 roku i jednym z najważniejszych miast w regionie. Na jego historię miało wpływ położenie geograficzne: w różnych okresach czasu należał do Prusów, Krzyżaków i Polaków, natomiast wygląd zawdzięczał przede wszystkim biskupom warmińskim, gdyż przez bardzo długi okres czasu miasto należało właśnie do nich.

Lidzbark jest świetnym miastem do zwiedzania: nie jest rozległy, więc wszystkie zabytki znajdują się dość blisko siebie. Można spokojnie zostawić samochód na parkingu i spacerując po wąskich, pięknych uliczkach i nad rzekami, w ciągu kilku godzin zobaczyć naprawdę dużo. Doskonale się zatem nadaje na weekendowy wypad lub jednodniową wycieczkę, jeśli przyjeżdżacie na Warmię z daleka.

Nie da się ukryć, że większość zabytków w Polsce, które można zwiedzić to zabytki sakralne. Lidzbark jest tu wyjątkiem, choć oczywiście znajdziemy tu również świątynie. Przede wszystkim nie można pojechać do Lidzbarka i nie przejść się po zamku. Znajduje się tam bowiem piękny XIV-wieczny Zamek Biskupów Warmińskich, uznawany za najlepiej zachowany zamek z czasów zakonu krzyżackiego, ze wspaniałym dziedzińcem w środku, ozdobionym krużgankami przypominającymi te na Wawelu. W zamku mieści się obecnie muzeum, w którym znajdziecie bogate zbiory m.in. pamiątek po Ignacym Krasickim (był tam ostatnim biskupem), a także oryginał II pokoju toruńskiego z 1466 r., którego podpisanie zakończyło 13-letnią wojnę z Zakonem Krzyżackim i na podstawie którego Lidzbark został włączony do Polski.

W pobliżu zamku znajduje się XIV-wieczna Kolegiata św. Piotra i Pawła. Nie sposób jej przeoczyć, bo jej wieża jest widoczna z daleka – to chyba najwyższy budynek w mieście. Kolegiata była w późniejszych epokach rozbudowywana i przebudowywana, więc możemy w niej znaleźć elementy gotyckie i barokowe.

Świętym Piotrowi i Pawłowi jest poświęcona jeszcze jedna świątynia w mieście – XIX-wieczna cerkiew. Bardzo żałowałam, że nie udało mi się zajrzeć do środka, ani ustalić w jakich godzinach można ją zwiedzić. Na informacji o obiekcie jest co prawda informacja o udostępnieniu zwiedzającym, ale trzeba było zadzwonić na podany tam numer, a moja „wycieczka” pognała do przodu i trzeba było ich gonić. Budynek został wzniesiony jako kościół ewangelicki, o którym czytałam, że stanowi najwybitniejszy przykład architektury protestanckiej na Warmii. Z zewnątrz rzeczywiście wygląda imponująco, w środku podobno jeszcze lepiej.

Pomiędzy kolegiatą a cerkwią znajduje się tzw. Wysoka Brama, czyli jedyna zachowana do dziś brama do miasta (a właściwie część przedbramia). Została zbudowana w stylu gotyckim w XV wieku. Sama nazwa nie jest myląca – budowla ma 4 piętra wysokości i naprawdę robi wrażenie.

Spacerując po Lidzbarku znajdziecie także częściowo zachowane mury obronne (które opasywały miasto od połowy XIV wieku, wpływając tym samym na jego kształt), stare kamienice, XIX-wieczny neogotycki ratusz, młyn oraz wiele pięknych, mniejszych lub większych budowli często o szkieletowej budowie.

Na początku lub na końcu spaceru po Lidzbarku Warmińskim, proponuję Wam wejść na wzgórze, na którym zbudowano Oranżerię Krasickiego, czyli prześliczny pawilon ogrodowy wzniesiony w XVIII wieku w stylu barokowo – klasycystycznym. Znajdziecie tam nie tylko piękny, niedawno odrestaurowany obiekt wart uwagi, ale także cudowny widok na miasto.

Jeśli spodziewacie się, na podstawie wielkości miasta i ilości jego mieszkańców, zobaczyć senne, puste miasteczko leżące na krańcach Polski, „gdzie ptaki zawracają”, to się zdziwicie. Lidzbark ma swój klimat, który ściąga wielu turystów. Jest tam organizowanych także wiele imprez, choćby kabaretowych. Moim zdaniem to nadal Perła Warmii.

A teraz małe podsumowanie:
Sposób zwiedzania: turystyka na świeżym powietrzu oraz zwiedzanie obiektów,
Stopień trudności: oczywiście łatwe,
Wejście płatne: tak – do muzeum, kiedy tam byliśmy bilety kosztowały 14 zł. normalny i 10 zł dla dziecka, można też kupić bilety rodzinne w różnych „kombinacjach” w zależności od ilości dzieci,
Lokalizacja: GPS: 54.1256201 x 20.5823491
Ciekawe miejsca w pobliżu: Olsztyn (ok. 50 km), Morąg (ok. 60 km), Reszel (ok. 40 km), Orneta (ok. 40 km), Ostróda (ok. 80 km), Mrągowo (ok. 80 km).

A na koniec oczywiście kilka fotek:

Zamek Biskupów Warmińskich

Zamek Biskupów Warmińskich

Dawne przyzamcze

Dawne przyzamcze

Zamek i dawne przyzamcze

Zamek i dawne przyzamcze

Krużganki Zamek w Lidzbarku

Krużganki – Zamek w Lidzbarku

Biurko Ignacego Krasickiego

Biurko Ignacego Krasickiego

II Pokój Toruński

II Pokój Toruński

Widok z Zamku na Kolegiatę

Widok z Zamku na Kolegiatę

Kolegiata w Lidzbarku Warmińskim

Kolegiata w Lidzbarku Warmińskim

Cerkiew św. Piotra i Pawła

Cerkiew św. Piotra i Pawła

Wysoka Brama-1 strona

Wysoka Brama

Wysoka Brama-2 strona

Wysoka Brama

Oranżeria Krasickiego

Oranżeria Krasickiego

Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński

Lidzbark

Lidzbark

Widok na Lidzbark Warmiński

Widok na Lidzbark Warmiński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *