Ostróda – atrakcje turystyczne

      1 komentarz do Ostróda – atrakcje turystyczne

W Ostródzie zatrzymaliśmy się na jeden dzień, wracając znad jeziora Narie, ponieważ dowiedziałam się, że jest tam zamek pokrzyżacki. A że mam na ich punkcie lekkie skrzywienie, będąc w okolicy nie mogłam przegapić takiej okazji 🙂 Turystycznie miasto jest atrakcyjne, nawet bardzo, ale ma też niestety swoje minusy. Na ile są one dla Was istotne, oceńcie sami.

Na początek jednak tradycyjnie: gdzie znajdziemy Ostródę? Na Mazurach, na Pojezierzu Iławskim, nad rzeką Drwęcą i kilkoma jeziorami, przede wszystkim nad Jeziorem Drwęckim. Do Ostródy dojedziemy drogą nr 16: od strony Grudziądza (jadąc na wschód) lub od Olsztyna (jadąc na zachód), drogą E77: jadąc na południe od Elbląga lub na północ od Warszawy. Można się tam również dostać autobusem albo pociągiem.

Ostróda to częściej odwiedzane miasto na Mazurach, z naprawdę dobrym zapleczem turystycznym – zarówno jeśli chodzi o gastronomię, noclegi, jak i różnorakie atrakcje czy w ogóle samo położenie geograficzne. Miasto jest czyste, ładne architektonicznie; duża ilość zieleni i wody (jeziora i rzeka) odpręża i pozwala odpocząć.

Ostróda została założona w XIII wieku w pobliżu zamku krzyżackiego. Z map historycznych odczytacie, że kiedyś teren ten był nazywany Prusami Górnymi. Miasto należało – w różnych okresach czasu – do Zakonu Krzyżackiego, do RP (jako lenno Korony) oraz do Prus, co znalazło swój wyraz w jego wyglądzie.

Kiedy przyjechaliśmy do Ostródy na wycieczkę i przeszliśmy się po mieście, byłam nim wręcz zauroczona i namawiałam wszystkich, żebyśmy tam właśnie spędzili następne wakacje. Co mi się tak spodobało? Przede wszystkim Jezioro Drwęckie. To, co na nim i wokół niego stworzyli gospodarze miasta to wręcz majstersztyk. Wokół niego „kręci” się mnóstwo atrakcji. Po pierwsze jezioro to ma chyba najpiękniej zaaranżowane nabrzeże w Polsce albo i Europie – w formie bulwaru; jest naprawdę długi i szeroki, sprzyja spacerom, joggingowi, jeżdżeniu na rolkach czy po prostu siedzeniu na którejś z licznych ławeczek i delektowaniu się pogodą i pięknymi widokami. Są tam także ścieżki rowerowe. Do nabrzeża przylega naprawdę duże molo, z drewnianym pomostem w kształcie litery L oraz altaną. To miejsce przyciąga turystów jak magnes. Nad jeziorem znajdziecie również amfiteatr, wypożyczalnie sprzętu wodnego, przystań Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej, a na jeziorze wyciąg nart wodnych oraz tor kajakowy. Jeśli zgłodniejecie, przy bulwarze i molo znajdziecie mnóstwo punktów gastronomicznych.

Skąd więc moje mieszane odczucia i gdzie są minusy?
1. Kanał Elbląski.
Mieliśmy szczerą ochotę na rejs statkiem po tym cudzie techniki. Niestety okazało się, że z powodu suszy kursy zostały wstrzymane. Oczywiście nie strzeliłam focha i nie z tego powodu byłam rozczarowana 🙂 Siła wyższa. Rozczarowały mnie ceny tej przyjemności. Za bilety dla 4 osób musielibyśmy zapłacić 5 stów, a to sporo dla przeciętnej polskiej rodziny.

2. Zamek krzyżacki.
W Ostródzie znajduje się naprawdę piękny zamek pokrzyżacki. Został zbudowany w XIV wieku w stylu gotyckim; później był kilkakrotnie przebudowywany. Niestety został doszczętnie zniszczony w czasie II wojny. Odbudowano go dopiero w latach 70tych na podstawie wcześniejszych opisów i z dbałością o zachowanie pierwotnego wyglądu. W środku zamku znajduje się dziedziniec, na którym przy ścianach zbudowano drewniane krużganki. Obecnie mieści się tam muzeum, biblioteka i galeria.
Sam zamek rzeczywiście wygląda imponująco. Mój niedosyt wzbudziła jedynie jego zawartość. W muzeum mnóstwo miejsca poświęcono I wojnie światowej (ja akurat nie należą do pasjonatów XX-wiecznych wojen) oraz Napoleonowi, który mieszkał tam od 21 lutego do 1 kwietnia 1807 r. Może dlatego czułam się tam tak, jakbym trafiła do zabytkowego pałacyku urządzonego w nowoczesnym stylu 😉 Za dużo „nowych” rzeczy.

3. Plaża miejska.
Byliśmy w Ostródzie tylko na jednodniowej wycieczce, więc piękna plaża nie była dla nas priorytetem, ale gdybyśmy mieli pojechać tam na cały urlop, zapewne byłaby. Spacerując po molo i deptakiem wielokrotnie byliśmy pytani przez turystów: gdzie tu jest plaża? Okazało się, że co prawda w obrębie miasta jest 12 (!!!) jezior, to jednak plaże miejskie są dwie – jedna nad Jeziorem Sajmino, a druga – nad Drwęckim. W dniu, w którym odwiedzaliśmy Ostródę (lipiec 2015 r.) było jakieś +35 stopni C, więc postanowiliśmy schłodzić się w Jeziorze Drwęckim. Do plaży doszliśmy tym samym deptakiem, którym spacerowaliśmy idąc od mola. Tam jednak spotkały nas dwa rozczarowania: po pierwsze i przede wszystkim wstęp na plażę był płatny. Szczerze mówiąc pierwszy raz się z czymś takim spotkałam. I to płatny wcale nie symboliczne parę groszy. Po drugie, woda w jeziorze była strasznie zaglonowana. Stojąc w niej na głębokości do kolan, stóp nie było widać. Podczas pływania czepiały się wodorosty. Brr…

Czy więc polecam Ostródę? Oczywiście, że tak. Tylko, że dla jednych jako bazę turystyczną, a dla innych jako miasto na jednodniową wycieczkę, w zależności od tego, jaki rodzaj spędzania wolnego czasu preferujecie. Na pewno polecam ją wszystkim, którzy uwielbiają sporty wodne. Po jeziorach możecie poruszać się wszelkimi rodzajami sprzętu pływającego, a wyciąg nart wodnych z długim torem na pewno będzie dla Was niemałą atrakcją. Trudno wyobrazić mi sobie, że ktoś mógłby się w tym mieście nudzić. Jeśli natomiast lubicie się wylegiwać na plaży (najlepiej nie przepełnionej) i pływać wpław, wybierzcie inne jezioro, a do Ostródy przyjeździe choć na jeden dzień; może przy okazji Ostróda Reggae Festiwal, jednej z kilku imprez turystycznych czy rozrywkowych organizowanych w mieście, rozgrywanej niedaleko inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, albo po prostu na któryś długi weekend

Poza wyżej opisanymi atrakcjami w Ostródzie możecie jeszcze zobaczyć:
– fragmenty XV-wiecznych murów obronnych;
– kościół św. Dominika Savio zbudowany na początku XIV wieku w stylu romańskim, niestety – podobnie jak zamek – całkowicie zniszczony przez Armię Czerwoną w czasie wojny, odbudowany na początku lat 80tych XX w.
– urządzenia Kanału Elbląskiego;
– wiele budynków i budowli pochodzących z XIX i początku XX wieku;
– w pobliżu mola znajduje się fontanna wyposażona w system audiowizualny. Wieczorem warto obejrzeć spektakl światła, wody i muzyki;
– widok na miasto możecie podziwiać z wieży kościoła ewangelickiego mieszczącego się przy ul. Sienkiewicza 22,

Warto również zwrócić uwagę na piękny, gotycki układ urbanistyczny miasta, którego lokację datuje się na koniec XIII wieku.

A teraz małe podsumowanie:
Sposób zwiedzania: turystyka i atrakcje na świeżym powietrzu oraz zwiedzanie obiektów,
Stopień trudności: od łatwego po trudny („szusowanie” na nartach wodnych dla większości osób do łatwych nie należy 🙂 );
Wejście płatne: tak – do Zamku Krzyżackiego (chyba, że traficie na promocję obiektu i wejście z przewodnikiem za darmo), na rejs po Kanale Elbląskim, na plażę miejską;
Lokalizacja: GPS: 53.7032511 x 19.9602204
Ciekawe miejsca w pobliżu: Morąg (ok. 30 km), Olsztyn (ok. 40 km), Iława (ok. 30 km), Elbląg (ok. 70 km), Kretowiny (ok. 40 km).

A na koniec oczywiście kilka fotek:

Bulwar nad Jeziorem Drwęckim

Bulwar nad Jeziorem Drwęckim

Nad Jeziorem Drwęckim

Nad Jeziorem Drwęckim

Nabrzeże Jeziora Drwęckiego

Nabrzeże Jeziora Drwęckiego

Wyciąg nart wodnych na jeziorze

Wyciąg nart wodnych na jeziorze

Widok na Ostródę

Widok na Ostródę

Zawody kajakarskie na Drwęckim

Zawody kajakarskie na Drwęckim

Molo w Ostródzie

Molo w Ostródzie

Rzeka Drwęca

Rzeka Drwęca

Kaczucha na Drwęckim

Kaczucha na Drwęckim

Na Szlaku Zamków Gotyckich

Na Szlaku Zamków Gotyckich

Zamek Krzyżacki w Ostródzie

Zamek Krzyżacki w Ostródzie

Do odważnych świat należy ;)

Do odważnych świat należy 😉

Dziedziniec zamku

Dziedziniec zamku

Krużganki w zamku

Krużganki w zamku

Brama wjazdowa do zamku

Brama wjazdowa do zamku

Fontanna w Ostródzie

Fontanna w Ostródzie

Wieża Bismarcka

Wieża Bismarcka

1 thought on “Ostróda – atrakcje turystyczne

  1. Busy Olsztyn Ostróda Niemcy Holandia Polska

    Piękne miejsca. Polecam odwiedzić wszystkie. Jako firma świadczymy usługi transportowe. Istnieje możliwość wynajęcia busa i odwiedzenie tych wszystkich cudownych miejsc. Więcej informacji dostępnych pod nr. tel 794 180 600 Oferujemy także połączenia międzynarodowe. Możliwość zarezerwowania wyjazdu z Ostródy pod tym adresem:

    vanwiatrak.eu/busy-do-niemiec/busy-ostroda-niemcy/
    vanwiatrak.eu/busy-do-holandii/busy-ostroda-holandia/

    Pozdrawiamy Vanwiatrak

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *