Waligóra – szczyt z Korony Gór Polski

      Brak komentarzy do Waligóra – szczyt z Korony Gór Polski

Waligóra to najwyższy szczyt Gór Kamiennych (i Suchych). Dlatego też jest zaliczana do Korony Gór Polski, a także Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Wznosi się na wysokość 936 m n.p.m. Znajduje się w pobliżu Wałbrzycha.

Przyznam szczerze, że wybraliśmy się tam na krótki przedobiedni spacerek, nie przygotowani na wzniesienie, na które trafiliśmy; opierając się wyłącznie na informacjach o 15-minutowej odległości od parkingu. Na szczyt wchodziliśmy od Przełęczy Trzech Dolin, gdzie pod schroniskiem Andrzejówka zostawiliśmy samochód. Można tam też dojechać komunikacją miejską z Wałbrzycha. Początkowo szlak jest szeroki i łagodny, żeby nagle, niemal na rozwidleniu dróg, odbić w wąską ścieżkę pod górkę (należy wypatrywać oznaczenia żółtego szlaku na drzewach). Od tego momentu, aż na sam szczyt, jest krótki, ale bardzo stromy. W jego niższej części znajduje się kamiennie osuwisko, wyżej trafimy na sieć korzeni drzew. Solidne buty będą bardzo wskazane, a i tak nie zagwarantują, że nie skrócimy sobie drogi w dół zjeżdżając na siedzeniu 😉 Sam szczyt jest porośnięty lasem, głównie bukowo – świerkowym, nie ma na nim niestety żadnego punktu widokowego; w ogóle niewiele widać spomiędzy drzew. Na szczycie znajdziemy kamienny słupek z nazwą i wysokością góry, drogowskazy oraz miejsce na ognisko. Żółty szlak prowadzi dalej, już łagodniej w stronę Sokołowska.

W pobliżu przebiegają także dwa szlaki rowerowe – niebieski z Głuszycy przez Radosną do Przełęczy Trzech Dolin oraz zielony – wokół Głuszycy oraz dwa piesze – niebieski prowadzący od Przełęczy Trzech Dolin do Sokołowska i Mieroszowa, a także czarny – do Przełęczy pod Waligórą i do Przełęczy pod Szpiczakiem.

Pieczątkę do książeczki Korony Gór Polski możemy przybić w schronisku PTTK Andrzejówka.

Będąc w tamtej okolicy warto poświęcić więcej czasu na spacer po Górach Suchych. Piękne widoki na łąki i porośnięte lasem góry, zapewnione. A jeśli przyjechaliście z daleka tylko dla zdobycia szczytu, to w drogę na Chełmiec 🙂 Bez większego problemu da się wejść na te dwie górki jednego dnia.

A na koniec jeszcze kilka fotek:

Szczyty Korony Gór Polski:

Łysica, Ślęża, Skopiec, Kłodzka Góra, Chełmiec, Biskupia Kopa, Lubomir, Szczeliniec Wielki, Czupel, Waligóra, Skalnik, Jagodna, Kowadło, Leckowa, Wielka Sowa, Wysoka, Orlica, Rudawiec, Wysoka Kopa, Mogielnica, Skrzyczne, Radziejowa, Turbacz, Tarnica, Śnieżnik, Śnieżka, Babia Góra i Rysy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *