Skalnik – najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich

      Brak komentarzy do Skalnik – najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich

Skalnik to najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich, zaliczany do Korony Gór Polski, Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich. Znajduje się na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, a wznosi na wysokość 945 m n.p.m.

Na Skalnik możemy dojść z różnych miejscowości: zielonym szlakiem – z Kowar albo z Wieściszowic (pod koniec trzeba przejść kawałek niebieskim szlakiem, ponieważ przez szczyt Skalnika prowadzi tylko niebieski), niebieskim szlakiem – z Pisarzowic albo z okolic Trzcińska, czerwonym – z Bukowca albo z Szarocina (końcówka niebieskim), albo żółtym – z Gruszkowa, okolic Czarnowa, lub też Strużnicy (końcówka niebieskim). Zasadniczo ilość szlaków w tamtej okolicy jest spora. Patrząc na mapę od razu widać, że to nie Bieszczady 🙂

My wybraliśmy się zielonym szlakiem z Kowar, a później zeszliśmy na niebieski. Mimo, iż mapa pokazuje przewyższenie 440 m droga nie sprawiła nam problemów. Na dość długim początkowym etapie prowadzi drogą szutrową. W pewnym momencie po lewej stronie trafiamy na oznaczenie zielonego szlaku z wykrzyknikiem – w tym miejscu szlak wchodzi na leśną ścieżkę. Jest bardziej stromo, ale do przejścia. Czekan i liny nie będą potrzebne.

Skalnik ma dwa wierzchołki – ten ładniejszy jest o 10 m niższy i nosi nazwę Ostrej Małej. Prowadzi do niego ścieżka ze skrzyżowania szlaków z oznaczeniem: do punktu widokowego. Po ok. 200 m. dochodzimy do skałki, w której zostały wykute schody, a nimi do punktu widokowego z zapierającymi dech w piersiach widokami. Moim zdaniem w Rudawach nie znajdziecie ładniejszej panoramy niż ta, która się stamtąd rozpościera, nie tylko zresztą na Rudawy, ale także na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Wałbrzyskie, Kamienne i Kaczawskie.

Jeśli jednak „kolekcjonujecie” najwyższe góry, to musicie dojść na wyższy wierzchołek. Znajduje się on w lesie i na szczęście jest oznaczony, bo niewiele osób zapewne „na oko” oceniłoby, że to już. Ten wierzchołek został ostatnio nieco „rozciągnięty”. W jednym miejscu traficie na jego oznaczenie na wbitym drewnianym słupie, a kawałeczek dalej – na tabliczkę na drzewie… Poza tym pomiędzy nimi, ale bardziej „w las”, znajduje się skrzynka z pieczątką. Nie wygląda to zbyt spektakularnie, zwłaszcza w porównaniu z Ostrą Małą, więc musi wystarczyć świadomość, że właśnie się zdobyło najwyższy szczyt Rudaw Janowickich 🙂 Na zdjęciu oznaczyłam skrzynkę z pieczątkami. Została przymocowana do betonowego „czegoś”, prawdopodobnie pozostałości po wieży widokowej.

Zdarzyło nam się też wchodzić na Skalnik niebieskim szlakiem biegnącym od Czarnowa (zaczyna się za Czartakiem). Trudno tam dojechać. Dojście na szczyt jest dość krótkie (zajmuje mniej niż godzinkę), ale prowadzi bardzo przyjemnym laskiem.

Będąc w Rudawach w celu zdobycia Korony Gór warto jednocześnie wejść na pobliski i mało wymagający Skopiec (w Górach Kaczawskich). Jeśli natomiast jedziecie wyłącznie w Rudawy, albo macie więcej czasu, to polecam punkty widokowe na Sokoliku i Krzyżnej Górze, Kamienny Most, no i oczywiście Kolorowe Jeziorka.

I jeszcze kilka fotek:

Szczyty Korony Gór Polski:

Łysica, Ślęża, Skopiec, Kłodzka Góra, Chełmiec, Biskupia Kopa, Lubomir, Szczeliniec Wielki, Czupel, Waligóra, Skalnik, Jagodna, Kowadło, Leckowa, Wielka Sowa, Wysoka, Orlica, Rudawiec, Wysoka Kopa, Mogielnica, Skrzyczne, Radziejowa, Turbacz, Tarnica, Śnieżnik, Śnieżka, Babia Góra i Rysy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *